Превенција и правилна агротехника најбоља заштита од пламењаче краставца
Пламењача краставца, опасна гљивична болест коју изазива фитопатогена гљивица Pseudoperonospora cubensis, представља озбиљну пријетњу у пластеничкој и отвореној производњи краставца, али и других сродних култура попут лубенице, тиквице и диње. Стручњаци истичу да су правилна агротехника и превентивна хемијска заштита кључни фактори за очување приноса и здравља усјева.
Како објашњава Весна Тончић, дипломирана инжењерка пољопривреде из Савјетодавне службе за биљну производњу ЦГ, болест се најинтензивније развија у условима високе влажности и умјерених температура између 16 и 22°C. У таквим условима, пламењача може у кратком року у потпуности уништити усјев.
Први знаци инфекције јављају се као ситне, свијетлозелене пјеге на листовима које касније пожуте и оивичене су лисним жилама. У влажним условима са доње стране листа развија се сива превлака која садржи споре гљиве. Заражени листови постају крти, пуцају, а иако не опадају, значајно смањују функцију фотосинтезе, што директно утиче на принос.
– Иако плодови краставца ријетко бивају директно заражени, често остају ситни и слабијег квалитета – истиче Тончић.
У циљу ефикасне заштите, стручњаци препоручују комбинацију агротехничких мјера и хемијских третмана. Важно је осигурати довољан размак између биљака ради бољег провјетравања, поштовати плодоред и користити наводњавање системом „кап по кап“.
Хемијска заштита мора бити искључиво превентивна. Током ране фазе раста препоручују се фунгициди на бази пропамокарба, док се у каснијим фазама – током цвјетања и формирања плодова – могу користити комбинације активних материја као што су металаксил са фолпетом или флуазинамом, цимоксанил и азоксистробин. У фази плодоношења савјетује се употреба фунгицида са краћим каренцама, како би се осигурала безбједна конзумација.
– Кључно је поштовати препоручене каренце и мијењати препарате у складу са фазом развоја биљке, посебно пред бербу – наглашава Тончић.
Она подсјећа и на обавезу правилног руковања средствима за заштиту биља, уз коришћење личне заштитне опреме и одлагање амбалаже у складу са законским прописима.
– Правовременим превентивним мјерама могуће је значајно смањити ризик од болести и сачувати квалитет и квантитет приноса – закључује Тончићева.
Извор: Дан/Савјетодавна служба у биљној производњи